Amerikansk handgjord läderaccessoar av hög kvalitet när det är som bäst! Den här högkvalitativa läderremmen har gjorts av American Bison made, som nu har bytt namn till "Ezra Arthur", som specialiserar på handhantverk som håller livet ut.
Detta specialläder producerades av Hermann Oak Leather Tannery. Om du inte redan är kär så borde du kolla upp Ezra Arthur och Hermann Oak Leather Tannery på Youtube, men se upp, du kan bli beroende av dessa märken för all framtid. Det är helt enkelt gammal hederlig kvalitet, inget mer eller mindre.
Den är ganska stel och av tjockt läder i en trevlig brun färg. Innersidan av remmen har ett kanvasfoder som används efter rakningen för att ta bort fukten och rester från din kniv.
En strigelrem är en läderrem som rätar ut eggen på en rakkniv, och bör användas både före och efter rakning med en rakkniv.
ID: 12402